Wybory 2018 - Sokółka

WYBORY SAMORZĄDOWE 2018

TWÓJ GŁOS SIĘ LICZY

Poznaj kandydatów z twojego okręgu wyborczego

Image not available
Image not available
Image not available
Image not available

Wczoraj ktoś ukradł baner wyborczy przewodniczącego sokólskiej Rady Miejskiej. „Pozdrawiam osobę, której się spodobał i pod osłoną nocy zmienił swoją lokalizację. Mam nadzieję, że zawiśnie w godnym miejscu” - napisał Daniel Supronik na swoim profilu na Facebooku.

 

- Baner wisiał na skrzyżowaniu ulic Wyszyńskiego i Kołłątaja w Sokółce. Ktoś go zabrał minionego wieczoru. Nie zgłaszałem sprawy na policję, powiesiłem drugi. Zobaczę, czy ten nie zginie. Trzeba robić swoje - powiedział nam przewodniczący Rady Miejskiej.

Cztery lata temu, podczas kampanii przed wyborami samorządowymi zdarzały się przypadki niszczenia banerów.

CZYTAJ TEKST: Znikające bannery wyborcze

- Komu jest potrzebny kawałek plandeki? Myślę, że to zwykła złośliwość ludzka. Może komuś się spodobała moja podobizna? - stwierdził Daniel Supronik.

W świetle Kodeksu wyborczego materiały wyborcze, a są nimi banery, ulotki i plakaty, podlegają ochronie prawnej. Osoba, która zdecyduje się na kradzież lub zniszczenie baneru, musi liczyć się z konsekwencjami - grzywną lub pozbawieniem wolności.

- Jeżeli jego wartość przekracza 525 zł, to będzie to przestępstwo kradzieży lub zniszczenia mienia. Jeżeli wartość jest niższa, to jest to wykroczenie. Jeżeli mowa o plakatach wyborczych, ulotkach, to tutaj zastosowanie ma artykuł 67 Kodeksu wykroczeń - mówi młodsza aspirant Joanna Kłos z Komendy Powiatowej Policji w Sokółce.

Jak dodała, przed tegorocznymi wyborami nie wpłynęły jeszcze żadne zgłoszenia w tej sprawie.

- Trudno tego dopilnować. Jedyną możliwością jest wieszanie banerów w miejscach, gdzie sięga monitoring miejski lub tam, gdzie ktoś znajomy może rzucić na niego oko - mówi Daniel Supronik.

Art. 67 Kodeksu wykroczeń stanowi:

§ 1. Kto umyślnie uszkadza lub usuwa ogłoszenie wystawione publicznie przez instytucję państwową, samorządową albo organizację społeczną lub też w inny sposób umyślnie uniemożliwia zaznajomienie się z takim ogłoszeniem,podlega karze aresztu albo grzywny.

§ 2. Kto umyślnie uszkadza lub usuwa ogłoszenie, afisz lub plakat wystawiony publicznie przez instytucję artystyczną, rozrywkową lub sportową albo w inny sposób umyślnie uniemożliwia zaznajomienie się z takim ogłoszeniem, afiszem lub plakatem,podlega karze grzywny do 1 000 złotych albo karze nagany.

(mby, pb)

--- Reklama ---

--- Reklama ---

Wyszukiwarka