Moim największym sukcesem jest uznanie i życzliwość ludzi, z którymi na co dzień spotykam się i pracuję. Całe życie zawodowe poświęciłem pracy na rzecz mieszkańców gminy Sidra - ich zadowolenie jest dla mnie największym sukcesem - stwierdza Lech Nowik, kandydat na wójta Sidry.

 

Dlaczego zdecydował się pan startować w wyborach na wójta?

- Urodziłem się i całe dorosłe życie spędziłem w Sidrze. To moja mała ojczyzna, do której wróciłem po ukończeniu szkoły średniej i odbyciu służby wojskowej. Dzięki wieloletniej pracy w Urzędzie Gminy, na różnych stanowiskach, zdobyłem dużą wiedzę o funkcjonowaniu samorządu lokalnego. Nawiązałem wiele cennych kontaktów w instytucjach pozagminnych, w szczególności obsługujących programy unijne. Przede wszystkim dobrze poznałem problemy i potrzeby naszej lokalnej społeczności. Chciałbym moją wiedzę i doświadczenie wykorzystać dla dobra mieszkańców gminy. Nie bez znaczenia były również liczne głosy zachęty do kandydowania, kierowane do mnie ze strony wielu szanowanych obywateli naszej gminy.

Dlaczego to właśnie na pana wyborcy powinni oddać swój głos?

- Na to pytanie już praktycznie odpowiedziałem. Mogę tylko dodać, że jako wieloletni pracownik samorządowy zawsze wykonywałem zadania i obowiązki z pełnym zaangażowaniem, sumiennie i profesjonalnie. Tak też będę pracował nadal na stanowisku wójta. Pełnienie tej zaszczytnej funkcji będę traktował bardziej jako służbę społeczną, a nie pracę zawodową. Jestem przekonany, że zdobyte doświadczenie zawodowe i życiowe dobrze wykorzystam. Myślę, że mieszkańcy to zauważyli i obdarzą mnie zaufaniem, którego nie zawiodę, jeśli dany mi będzie zaszczyt kierowania gminą.

Czy obawia się pan konkurentów?

- Konkurencję trzeba szanować i mieć świadomość tego, że podobnie jak ja, ma swoje cele i plany, które zamierza realizować. Jednak konkurencją nazywam tych, którzy w walce o stanowisko wójta używają merytorycznych argumentów, mają jasną wizję rozwoju i robią to z najlepszych pobudek. Konkurenci to ci, którym – podobnie jak mnie - zależy na rozwoju lokalnej społeczności, a nie windowaniu własnej pozycji dla osiągania egoistycznych celów. Takiej właśnie konkurencji, która z klasą i szacunkiem dla innych rywalizuje o stanowisko wójta, życzę sobie i innym. Z całą pewnością nie można bać się konkurencji, tylko traktować ją jako motywację do działania.

Jakimi sukcesami na niwie samorządowej i społecznej może się pan pochwalić?

- Moim największym sukcesem jest uznanie i życzliwość ludzi, z którymi na co dzień spotykam się i pracuję. Całe życie zawodowe poświęciłem pracy na rzecz mieszkańców gminy Sidra - ich zadowolenie jest dla mnie największym sukcesem. Wspólnie ze współpracownikami zrealizowałem wiele projektów unijnych adresowanych do gmin. Uczestniczyłem m.in. w pozyskiwaniu funduszy unijnych przez szkoły działające w naszej gminie. Udało się doposażyć klasy w nowoczesne pomoce dydaktyczne, zakupić zabawki dla najmłodszych dzieci, sprzęt elektroniczny, tablice interaktywne, a także wykonać place zabaw. Wszystko zostało sfinansowane w całości ze środków unijnych. Radość dzieci była bezcenna.

Co uznaje pan za swoją największą porażkę?

- Zawsze chciałem poświęcić więcej czasu dla sportu, ale założenie rodziny i praca zawodowa uniemożliwiała mi to. Patrząc wstecz, nie żałuję tego, mam wspaniałą rodzinę i satysfakcję z pracy na rzecz mieszkańców naszej gminy.

Jakie cele stawiałby pan sobie na najbliższe pięć lat w przypadku wygranej?

- Zamierzam realizować zadania nakreślone w opracowanym i uchwalonym przez Radę Gminy Programie Rewitalizacji Gminy Sidra, m.in.:

- przebudowa drogi gminnej Jacowlany – Racewo – Poganica,
- przebudowa części drogi gminnej w Siderce,
- przebudowa drogi gminnej Staworowo- Krzysztoforowo oraz drogi do Pohoran,
- rewitalizacja Ośrodka Sportów i Rekreacji w Sidrze oraz deptaka prowadzącego do Ośrodka.

A także modernizacja pozostałych dróg gminnych nieujętych w planie rewitalizacji, w miarę posiadanych i pozyskiwanych środków finansowych, w uzgodnieniu z Radą Gminy.
Pierwszym krokiem będzie opracowanie koncepcji zagospodarowania terenu Ośrodka, która zostanie poddana konsultacjom społecznym tak, aby odpowiadała oczekiwaniom mieszkańców naszej gminy. Dodam, że już zakończono przebudowę ulicy Kolejowej, dzięki czemu zdecydowanie poprawi się dojazd do odnowionego Ośrodka.

Zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami z powiatem sokólskim będzie realizowana przebudowa dróg powiatowych znajdujących się na terenie gminy Sidra: droga Śniczany –Racewo, droga do Zwierżan. Przeprowadzona zostanie modernizacja stacji uzdatniania wody w Sidrze, w celu polepszenia jakości wody.
Ważną sprawą będzie poprawa warunków lokalowych Sidrzańskiego Ośrodka Kultury. Powinienem w sposób odpowiedzialny zadecydować o jego lokalizacji, dlatego konieczna będzie szczegółowa analiza możliwości finansowych, a decyzję podejmie przyszła Rada Gminy. Myślę, że powinniśmy silniej promować życie kulturalne mieszkańców naszej gminy. Kierunki działania w tej sferze wyznaczą konsultacje z mieszkańcami, w szczególności z młodzieżą. Chciałbym, aby w Sidrze powstała organizacja pozarządowa, w ramach której młodzi ludzie, a także seniorzy realizowaliby swoje pomysły, a nawet pasje, wspierani przez gminę i  fundusze unijne. W naszym środowisku jest wielu młodych ludzi, którzy osiągają sukcesy – tu na miejscu i w dużych miastach, prowadzą własne działalności, w tym znane w skali kraju, podróżują, rozwijają się, robią kariery. Chciałbym stworzyć warunki i zachęcić osoby, które odniosły sukces do spotkań z młodymi mieszkańcami gminy, którzy są na etapie planowania i kształtowania swojej przyszłości. Uważam, że takie kontakty pomogą im uwierzyć we własne możliwości.

Będę na bieżąco reagował na potrzeby mieszkańców gminy. Myślę, że tworzenie dodatkowych instytucji na szczeblu gminy nie jest skutecznym rozwiązaniem. Należy raczej ułatwić mieszkańcom dostęp do istniejących, doświadczonych instytucji i organizacji pozarządowych, wyspecjalizowanych w świadczeniu doradztwa, pomocy prawnej, pomocy w zakresie korzystania z funduszy unijnych itp. Jest to jedynie zarys moich planów, szczegóły zostaną ustalone przy ścisłej współpracy z przyszłą Radą Gminy i oczekiwaniami mieszkańców, ponieważ ich dobro, a także bezpieczeństwo budżetu gminy jest dla mnie najważniejsze.

Co by pan robił, gdyby nie został pan wójtem?

Mam nadzieję, że robiłbym to samo co do tej pory, a pomysły, które mam i chciałbym zrealizować, przekazałbym nowemu wójtowi.

* * *

Takie same pytania przesyłamy wszystkim kandydatom na wójtów i burmistrzów z powiatu sokólskiego. Nie ze wszystkimi udało nam się jednak do tej pory skontaktować. Jeśli zamierzasz ubiegać się o najwyższy urząd w gminie, daj się poznać mieszkańcom! Skontaktuj się z nami mailowo pisząc na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Udzielone pisemnie odpowiedzi opublikujemy na portalu wybory2018.iSokolka.eu. 

opr. (mby)

--- Reklama ---

--- Reklama ---

Wyszukiwarka