4 listopada odbędzie się druga tura wyborów wójtów, burmistrzów lub prezydentów miast. Ponowne głosowanie odbędzie się w 649 gminach w całej Polsce. W powiecie sokólskim do urn pójdą mieszkańcy gminy Janów. Państwowa Komisja Wyborcza przypomina: cisza wyborcza będzie obowiązywać na terenie całego kraju.

 

W okresie ciszy nie wolno prowadzić agitacji wyborczej, czyli publicznego nakłaniania lub zachęcanie do głosowania w określony sposób. W praktyce nie wolno m.in. zwoływać zgromadzeń, organizować pochodów i manifestacji, wygłaszać przemówień czy rozpowszechniać materiałów wyborczych. Dotyczy to również internetu. Zabroniona jest również agitacja wyborcza w lokalu wyborczym, polegająca m.in. na eksponowaniu symboli, napisów, znaków kojarzonych z kandydatami i komitetami wyborczymi. Za złamanie zakazu agitacji wyborczej grozi grzywna.

W czasie ciszy wyborczej nie można również upubliczniać wyników sondaży wyborczych. Grozi za to grzywna od 500 tysięcy do nawet miliona złotych.

PKW przypomina: naruszenie zakazu prowadzenia agitacji wyborczej w okresie ciszy wyborczej to wykroczenie, a naruszenie zakazu podawania do publicznej wiadomości wyników sondaży zachowań wyborczych i przewidywanych wyników wyborów – przestępstwo.

Dlatego też wszystkie przypadki naruszenia ciszy wyborczej należy zgłaszać policji.

W związku z ciszą wyborczą wszelkie komentarze na iSokolka.eu oraz wybory2018.iSokolka.eu będą publikowane po zatwierdzeniu przez Moderatora.

Wyniki głosowania na wójta Janowa powinny być znane już w niedzielę w nocy.

(pb)

II tura wyborów. Jak głosować:

--- Reklama ---

--- Reklama ---

Wyszukiwarka